fbpx
 

Diş İmplantının Ömrü Ne kadar? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

22 Eylül 2014 Arzu Yalnız0

 

İmplant tedavisi, hem uzun soluklu bir süreç hem de çok fazla ağrı çekmeden ilk aşamadan son aşamaya kadar tüm dişlerini kaybetmiş hastaların dâhil tüm dişlerine yeniden kavuşmasını sağlayan muhteşem bir teknoloji üretimi tedavisidir. Özellikle diş sağlığı konusunda oldukça dikkatli olmayan bir toplum olmamız sebebiyle, toplumdaki diş kaybını ve bunun sonucunda gerçekleşen ağız ve diş sağlığına kavuşmayı yeniden sağlayabilen, böylelikle hem güzel gülüşlerin hem de bembeyaz, sağlıklı dişlerin kavuşulmasında oldukça çok tercih edilen İmplant tedavi yöntemi, her şartta ve her koşulda hastanın eski sağlıklı ağzına kavuşmasına olanak tanıyan bir işlem uygulamasıdır. Bu tedavi süresi, çene uygunluğunun kontrolü, duruma göre uygun hale getirmek için beklenmesi gereken süreç, cerrahi operasyon süreci ve yapay dişlerin çene kemiğine kaynama süreci olarak dört aşamalı olarak gerçekleşir ve hastadan hastaya göre değişen, 6 hafta ila 9 aya kadar uzayabilen bir bekleme sürecine sebep olabilen bir tedavi olmasından dolayı, implant tedavisinin ömrünün de ne kadar uzun soluklu olabileceği ayrıca bir önem taşımaktadır.

İmplant tedavisi tamamen son teknolojinin geliştirdiği yapay dişlerin çene kemiğine vidalanarak kaynaşmasının sağlandığı ve gerçeğe en yakın diş kullanımı ve görünümünü sağlayan bir uygulama olmasından dolayı, hastadaki diş kaybı sayısı bir de olsa tümü de olsa, her koşulda ilk olarak tercih edilen bir tedavi yöntemi oluşunu asla kaybetmemiş bir uygulamadır. Bu sebeple İmplantların kullanılabilir ömür uzunluğu da oldukça önemli bir süreç teşkil etmektedir. Bu soru altında implant uygulamasında nasıl ki tedavi süresini daha az bir sürece indirmek, diş ve çene kemiğine karşı yapılan titiz bakım ve bazı dikkat edilmesi gereken etkenlere bağlıysa, implant ömrü de aynı şekilde hastanın diğer hastalıklara maruz kalıp kalmamasına, dişlere ve diş etine karşı gösterdiği bakıma ve diş sağlığı için diş hekimi tarafından uygulanan kontrol sıklığına göre değişmektedir. Eğer ki her koşulu tamamen yerine getiriyor ve herhangi bir hastalığa maruz kalamamış iseniz, implant tedavinizi ömür boyunca kullanabileceğiniz başarılı bir sonuca ulaştırabiliyorsunuz. Ancak diğer etkenlere de bağlı olarak implant tedavisinin yaklaşık olarak ortalama ömrü yirmi ila otuz yıl civarındadır. Ancak bir implant ekiminin başarılı ve en uzun soluklu olabilmesi için tüm diğer etkenler bir yana, özellikle ağız ve diş hijyenine yeterince, hatta belki daha fazlaca dikkat edilmelidir. Ağız temizliğine ne kadar dikkat edilirse, bir o kadar uzun ömürlü implant tedavisini kullanmış olursunuz.

 

Diş İmplantının Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

İmplant ömrü, diğer tüm hastalıklarınızla da bağdaşıklı bir şekilde değişebildiği gibi, ilk olarak asıl etkiyi ağız ve diş hijyeninin normalden daha fazla dikkat edilmesiyle ilişkilidir. Böylesine uzun soluklu bir tedavi öncesi ve tedavi sonrası sürecine maruz kaldıktan sonra, implantların sağlıklarını kaybetmemeleri ve onca beklenen zamanın boşa gitmemesi için gerekli ağız sağlına oldukça dikkat edilmelidir. Özellikle diş hekimi kontrolünün asla ihmal edilmemesi gereken İmplant tedavisinde, her ne kadar hijyenik olmayan bir ağız oluşsa da, yine de implant dişlerin çürüme ve yıpranma riski taşımıyor olması sizleri yanıltmamalıdır.

İmplant dişler, gerçek dişlerimiz gibi her ne kadar hasar görmese ve çürümese de, bu dişlerin etrafındaki diş etlerinde yoğunlaşan bakteriler, ağız sağlığınızı ciddi derecede tehdit ederek, sağlığınızın bozulmasına kadar etkili olabilir. Ayrıca sadece diş etlerinde değil, bu bakterilerin implantın kaynaması için çene kemiğinde açılan boşluklara kadar inerek, çok içeriden de şiddetli ağrılara sebep olduğu görülmüştür.

Ağız ve diş sağlığı konusunda en önemli bilgileri ve yapılması gerekenleri diş hekiminizden dikkatlice ve tüm ayrıntılarıyla öğrenerek uygulamalı, böylece implant tedavisi ile ağzınıza yerleştirilen protez dişlerin kullanım süresini ömür boyunca kullanılabilecek derecede uzatabilirsiniz. Kısaca, ağızdaki implant uygulamasının bakımı, aynı diş bakımında olması gereken hassasiyet derecesi gibidir. Hem gerekli yumuşaklıkta diş fırçalarından kullanıp dişlerin ve çevresinin temizliğini yapmalı, hem diş ipleri ile diş aralarını temizlemeli, son aşama olarak da ağız gargaraları ile tüm ağızda fırçanın ulaşamadığı yerlere kadar hijyeni sağlamak ve yine de düzenli bir şekilde diş hekimine kontrole gitmek, implant tedavisindeki uygulamanın ömrünü fazlasıyla uzatacak yöntemlerdir.

Diş İmplantı Çeşitleri

Diş implantları, en çok tercih edilen ve gerçeğe en yakın görünüme ve kullanıma sahip olan diş yapma yöntemidir. Protez dişlerin tamamen çene kemiğine vidalanarak kaynaştırılma sonucu, işleme göre oldukça az ağrı ve acıya sebep olan bir uygulama olmasından dolayı, hastaların hem eski ağız ve diş sağlıklarına kavuşmaları için, hem de beslenmelerini gerekli şekilde ve rahatlıkla yerine getirebilmek için en çok tercih ettikleri yöntemdir. İmplantın uzun ömürlü olup olmaması, kaynaşma süresinin hızı ya da yavaşlığı, implant çeşitlerine mi bağlıdır yoksa başka etkenlere mi? Silindir şeklindeki titanyum yapısına sahip olan implantlar eskiye göre daha standart kalıplar ile yapılırken, aynı zamanda eskisi kadar farklı çeşitlere de sahip değildir. İçeriğindeki dokuya ve kaynaşmaya oldukça uygun olan implant dişler, eskilerine göre çok daha uzun ömürlü ve kolay yıpranmaz özeliklere de sahiptir. Ancak implantın asıl çeşitliliği, ön sıradaki dişler için kullanılanların boy ve genişlik açısından mevcut durumları ile daha arkalarda kalan dişlerin boy ve genişlik açısından oldukça birbirlerinden farklı oluşu, ya da diğer bir bakış açısıyla, her hastaya uygulanacak olan implant dişin tüm diğer hastaların dişlerinden kök boyu, diş uzunluğu, diş genişliği, çene kemiği yapısına göre implant dişin kalınlığı gibi değişimler gösteriyor olması, implant dişteki birçok farklı çeşidin de mevcut olmasını sağlamaktadır.

İmplant Tedavisini Zorlaştıracak Olan Durumlar ve Hastalıklar

İmplant tedavisinin uzun soluklu bir süreç olmasına karşı yaşlılık gibi bazı etkenler tedavinin uygulanabilirlik durumunu etkilemezken, bazı hastalıklar ve özel durumlar da bir o kadar tedaviyi zor duruma sokabilir ve hatta tedavi edilmesine izin dahi vermeyebilir. Böylesine bir tedavi sürecinin 9 aya kadar uzayabilme şansının olması ise, implant tedavisinin sonrasının da başlangıcının da diş hekimi tarafından iyice değerlendirilip ona göre uygulamaya gitmesi gerekir. İmplant tedavisinin en büyük düşmanlarından biri, örneğin sigaradır. Sigara kullanımı, beraberinde birçok hastalığı tetikleyici olduğu gibi İmplant uygulamasını da engelleyici olmaktadır. Sigara, tüketimiyle birlikte kandaki oksijen miktarını normalin altında bir düzeye düşürmekte ve yaraların iyileşmesi, kanın pıhtılaşması ya da bir bölgenin iyileşmesi için oldukça önemli bir negatif etkendir.

Bu tür tedavilerde ve operasyonlarda, cerrahi müdahalenin yapıldığı bölgenin daha kısa sürede iyileşmeye kavuşması için, hem de operasyon sırasında bölgede oluşabilecek kanamanın kısa sürede durabilmesi için, sigara tüketimi oldukça büyük bir etkendir. Diğer bir etken ise alkol kullanımıdır. Alkol kullanımı, yine sigara gibi vücuttaki başka birçok hastalığa sebep olduğu gibi, İmplant tedavisinde de başarılı bir operasyon geçirilmesini ve böylece başarılı bir implant tedavisi uygulanmasının ihtimalini en aza düşürür. Bu nedenle diş hekimin en başta dikkat etmesi gereken temel iki etken sigara ve alkol kullanımı bilgisi olarak düşünülebilir. Aynı zamanda, bu iki faktörün yanı sıra başka etkenler de İmplant tedavisini zorlaştıracak olan durumlar arasında yerini almaktadır. Bunlardan biri şeker hastalığı, bir diğeri kan pıhtılaşmasında sorun yaşayan bireylerin eksik kan değerleri ve kemiklerinin yapısında ve maddelerinde bir problem olmasından dolayı kemik tedavisi gören bireylerin kontrol altında tutulmasıdır.

Şeker hastalığı, bilindiği üzere kandaki şeker oranıyla bağlantılı olarak vücut sağlığında ani değişimlere sebep olurken, aynı zamanda kan değerlerindeki sorunlar sebebiyle kanın kolaylıkla pıhtılaşmasını da önlemektedir. Bu durumda diş etinden kesik açılarak ulaşılan çene kemiğinin delinmesiyle oluşturulacak boşluğa protez diş yerleştirilmesinin de kan pıhtılaşmasına oldukça ihtiyacı olduğu bir cerrahi operasyon olması sebebiyle, şeker hastalıklarında implant tedavisi süreci ya da uygulanıp uygulanamama ihtimali tamamen doktorun yapacağı testlere ve vereceği karar bağlıdır. Tüm bu sebeplere ek olarak aynı zamanda hiper tansiyon hastalığı olan bireylerde, kalp rahatsızlıkları olan bireyler de diş hekimi, gerekli bilgileri edinerek, hastanın implant tedavisine uygun olup olmadığına ya da uygunsa dahi bu sürecin nasıl işlenmesi gerektiğine ve gereken hangi önlemler ya da hangi diğer tedaviler ile birlikte sürdürülmesi gerektiğine oldukça dikkatli ve ayrıntı kaçırmayacak şekilde ince hesaplamalar yaparak, gerektiği yerde diğer doktorlar ile danışıp tartışarak karar vermektedir. Bu derece büyük sağlık sorunlarına sahip değilseniz, sigara ve alkol tüketiminden kaynaklı bir kötü alışkanlığınız da yok ise, implant uygulaması, ağız sağlığınıza yeniden kavuşabilmeniz için çok önemli bir tıbbi ilerlemedir.

 


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?