fbpx
 

Gülüş Tasarımı İle 10 Yaş Gençleşmek Mümkün! | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

10 Eylül 2014 Arzu Yalnız0

Neden gülüş tasarımı?

Gülüş tasarımı ile 10 yaş birden gençleşmeniz sağlanabilir. Bu uygulamanın özenli bir şekilde yapılması halinde, başarılı bir sonuç alınabilir. Kişinin gülüşünü düzenlemek için diş beyazlatma, dişlerin görünürde birbiriyle uyumlu hale getirilmesi, köprülerin yapılması, diş eti hastalıkları açısından değerlendirilmesi, bonding gibi uygulamaların birbiriyle orantılı şekilde yapılması gerekir. Gülme sırasında dişlerin ve diş etinin birbiriyle uyumlu olması, kapanma sorunlarının düzeltilmesi görünüme olumlu etki yapacak çalışmalardır. Ağız içinde yapılan bu çalışmalar kişinin ten rengi, yüzünün yapısı, dudakları ile uyumlu bir hale getirilmelidir. Gülüş tasarımında kişilerin cinsiyetlerine bile önem verilmelidir. Bu uygulamanın kişilerin ruhsal yapısına olumlu etkileri olduğu unutulmamalı, yaşamdan daha fazla zevk alabilecekleri, kendilerini iyi hissedebilecekleri çalışmalar yapılmalıdır. Yapılacak her uygulamanın önceden bilgisayar destekli gülüş programları sayesinde kişilere gösterilmesi ve uygulamadan sonra nasıl bir gülüşe sahip olacakları hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmalıdır. Yeni gülüşüyle yaşama nasıl bakacaklarını görmeleri gerekir. Doğru yapılan gülüş tasarımı ile 10 yaş birden gençleşebilir, yaşamınıza renk katabilirsiniz. Aşağıdaki videoda gülüş tasarımı ile gençleşmek mümkün mü sorusunu cevapladım.

 Gülüş tasarımında hangi tedaviler yapılır?

 • Dişlerin beyazlatılması
 • Pembe estetik
 • Zirkonyum ya da porselen kaplama
 • Bonding
 • Ortodontik tedavi

Gülüş tasarımı yapılarak hangi sorunlar giderilir?

 • Diş renginde olan problemler
 • Diş etlerinde var olan şekilsizlikler
 • Dişlerin dizilişinde olan bozukluklar
 • Dişlerin kendi arasında olan düzensiz boşluklar
 • Ağızda daha önceden kaybedilen dişler
 • Yüzde meydana gelmiş olan şekil deformasyonları
 • Diş boylarının birbiriyle olan uyumsuzlukları
 • Diş yapılarında olan kırık ve çatlaklar

Gülüş tasarımı sırasında tedavi ne kadar sürer?

Aşağıdaki videoda gülüş tasarımı ne kadar sürer sorusunu cevapladım.

Gülüş tasarımında kişinin kendi tercihleri dikkate alındığından, yapılması gereken işlemlere bağlı olarak uzun bir döneme yayılan çalışmalar yapılabilir ya da işlemler daha kısa sürede bitirilebilir. Gülüş tasarımının ilk aşamasında kişi ağız yapısının ve diş sağlığının durumu hakkında bilgilendirilmesi yapılır. Bu bilgilendirmede kişinin o güne kadar bildiği ya da bilmediği her şey değerlendirilir. Dişlerinde var olan kapanma sorunları ya da diş etinde yer alan sorunların ilerideki durumu ve nelere sebep olacağı hakkında bir değerlendirme yapılır. Bunların hepsi bir arada ele alınarak, doğru bir planlama yapılır. Bu sayede kişinin arzu ettiği görünüme kavuşması için gereken iyileştirmeler için bir tedavi planı hazırlanır. Kişinin sorunları sadece diş ve diş etleri hakkındaysa, çalışmalar birkaç haftada tamamlanır. Ancak tedaviler arasında ortodontik tedavi ya da operasyon gerekliyse, bunlar için yapılacak çalışmalar 6 aydan daha uzun süre devam edebilir. Yapılan her doğru çalışma kişinin gülüş tasarımıyla birlikte daha genç bir görünüme kavuşması içindir.

Gülüş tasarımında erkekler ve kadınlar için farklı uygulama yapılır mı?

Gülüş tasarımı için yapılacak işlemlerde kişinin cinsiyeti çok önemlidir. Bunun sebebi erkeklerde gülüş formunun kare ya da dikdörtgen olması, kadınlardaki gülüş formunun ise yuvarlak ya da oval olmasından kaynaklanır. Bunlar dikkate alınmadığında, ortaya çıkarılan gülüş formuyla kişiye olumsuz bir görünüm verilebilir. Gülüş tasarımında her detay elenmeli, bunların kişinin yapısına uygunluğu değerlendirilmelidir.

Gülüş tasarımında dikkate alınması gereken unsurlar nelerdir?

Yaş: İnsanlarda yaşın ilerlemesi her şeyde olduğu gibi dişlerde de aşınmalara neden olur. Bunun dışında üst dudakta bulunan kaslarda gevşeme, alt dudaktaki kaslarda yerçekiminin etkisiyle aşağıya doğru sarkma kaçınılmaz olur. Bu etkiyle birlikte üst çenede yer alan dişlerin dışarıdan görünürlüğü azalır ve alt çenede yer alan dişlerin görünürlüğü daha fazla artar. Gülüş tasarımında ideal bir tasarım ve şekillendirme yapıldığında, kişinin yeniden daha genç ve çekici bir gülüşe sahip olması gerçekleşir.

Cinsiyet: Kadınların ve erkeklerin birbirinden farklı olan diş yapıları vardır. Kadınların dişlerinin köşeleri yumuşak bir kavisle gelirken, erkeklerin diş yapısında köşeli ve daha belirgin bir görünüm bulunmaktadır. Kadınların gülme hattının alt dudağına paralel bir kavisle şekillenmesi, erkeklerin gülme hattında olan kavisin daha düz gelmesi belirgindir. Kadınlarda önde bulunan iki diş daha uzun boyda olurken, erkeklerin diş yapılarında bu uzunluk farkları daha az olur.

Yüz hatları: Kişilerin yüz hatlarıyla ve dişlerinin formu arasında belirli bir ilişki bulunmalıdır. Kişilerin kendisine uygun olacak ideal diş biçimleri, yüz hatlarının şekliyle belirlenir. Yüz hatları yuvarlak olan bir kişiye köşeli yapıda bir diş yapılması, görünümünün genel ahengini bozar. Bu durum kişide yapay bir gülüş elde edilmesine katkı sağlar.

Diş etlerinin konturu ve şekli: Gülme sırasında dışarıdan gözle görünen diş eti seviyesi gülüş tasarımında çok önemlidir. Bunun doğru bir seviyede olması, gülüşe bir anlam kazandırır. Diş etlerinin çok fazla görünmesi kişide çekiciliği ve güzelliği azaltacak etki yapacak, gereğinden az miktarda görünen diş etleri ise gülüşün yapay görünmesini sağlayacaktır. Kişilerdeki en mükemmel diş eti seviyesi üst dudak çizgisine paralel bir temas sağlamalıdır. Gülüş tasarımında pembe estetik beyaz estetik kadar önemlidir. Yani dişlerin görünümü kadar, diş etlerinin görünümü de dikkate alınmalıdır.

Dudaklar: Dudakların formu, şekli, kalınlığı, köşelerinin birbiriyle olan simetrisi, dudaklar ve dişlerin uyumu sayesinde gülüş estetiğinde arzu edilen görünümün sağlanması daha kolaylaştırır. Gülme sırasında alt dudakta oluşan kavis üst dişleri takip ederek gitmelidir. Yapılan gülüş tasarımında gülüş anında iki dudak arasında olan mesafenin ve dişlerin boyutları birbirine uyum sağlamalıdır.

Gülüş tasarımı hangi sorunlara çare olabilir?

Gülüş tasarımında kişinin daha genç görünmesini sağlayacak etkenlerin, aynı zamanda kişideki ruhsal yansımaları da etkileyeceği bilinmelidir. Bunun için gülüş tasarımı sırasında dişlerin ve diş etinin durumu, dışarıdan görünen konumu, dişlerin formu, bunların birbiriyle oranı ve renkleri değerlendirmeye alınmalıdır. Bunlar yapılırken kişilerin yüz oranı, yaşı, cinsiyeti, ten rengi ve bunlardan daha önemlisi kişinin beklentisi mutlaka değerlendirmenin içinde olmalıdır. Güzel ve genç görünen bir gülüş yaratmak dudakların ve dişlerin birbiriyle uyumu, diş eti ve yüzün oranı sayesinde gerçekleştirilebilir. Diş yapısında gülüşü olumsuz etkileyecek çarpıklıklar, dişlerin aralarındaki açıklıklar ile renklenmeler laminate veneer restorasyonları, dişlerin beyazlatılması, tam seramik restorasyonlar ile ortodontik tedavi sayesinde çözümlenebilir.

Gülüş anında diş etinin fazla görünmesi, diş etinde asimetrinin olması ya da diş eti çekilmesi gibi bir sorun olması halinde gülme olumsuz etkilenir. Bu durumdaki hastalara çeşitli diş eti ameliyatları yapılabilir. Bu cerrahi girişimlerin arasında gingivoplasti ve gingivektomi gibi uygulamalar yer alır. Dişlere ve diş etlerine yapılan uygulamalar sayesinde kişinin yüzüne ve karakterine uyumlu olan, kendine yakışacak bir gülüş dizaynına sahip olunabilir. Gülüş tasarımı yapılarak kişinin hem fiziki olarak 10 yaş birden gençleşmesi sağlanabilir, hem de manevi olarak daha güçlü olmasına yardımcı olunabilir.

Gülüş tasarımında dişlerin özellikleri ve yerleşimi nasıl olmalıdır?

Kişinin mükemmel bir gülüşe sahip olması, gülüş tasarımı ile 10 yaş gençleşmesi için, dişlerin yerleşimine ve özelliklerine dikkat edilmelidir.

Dikey simetri: Alnın ortası ile burun ucu ve çene ucundan geçen dikey çizginin, altta ve üstte bulunan dişlerin birinci keserlerinin arasından geçmesi gerekir. Çünkü bu çizginin iki tarafında bulunan dişlerin birbiriyle olan simetrisi, kişideki estetik bir gülüş için önemlidir.

Yatay paralellik: Göz bebeklerinde tam ortadan geçen çizgiyle keserlerin ucundan geçecek düz çizgi birbirine paralel olmalıdır. Bu olmazsa ağızda eğrilik meydana gelir.

Gülme hattı: Kişilerde daha neşeli, çekici ve genç bir gülüşün meydana getirilmesi için, üstte bulunan ön dişlerin kesici uçlarını birleştiren çizgi ile alt dudağın gülüşteki hattı birbirini takip edecek şekilde olması gerekir.

Dişlerin birbiriyle oranı: Estetik bir gülüş istiyorsanız, önden arkaya doğru dişlerinizin görünümü belli oranda azalarak gitmelidir. Dişlerdeki bu azalma matematiksel olarak 0,618 oranında olmalıdır. Bu değerin altın oran olarak kabul edilmesi gerekir. Doğadaki ve canlılardaki ahenk bu altın oranla birlikte dengelenir. Bu etki yüzünden, dişlerde bu uyum sağlanmalıdır.

Embraşurlar: Bu tanım komşu dişlerin uçlarının arasındaki üçgenimsi boşlukları ifade etmektedir. Kişiyi daha genç gösterecek bir gülüş elde etmek için bu ebraşurlara ihtiyaç duyulur. Yaşı ilerlemiş olan kişilerde dişler aşındığı için embraşurlar yok olmaktadır. Bu oluşumların gülüş tasarımı yapılırken yeniden tasarlanmasıyla, kişiyi genç gösterecek bir gülüş elde edilir.

Renk: Dişlerin doğal şekilden görünmesi için her alanının aynı renkte olmaması gerekmektedir. Dişlerin rengi ne kadar beyaz olsa bile, diş etine yakın bölümleri daha sarımsı renktedir. Dişlerin uç kısımlarında daha grimsi ve şeffaf olan renklenme vardır. Dişlerde orta bölümleri de, dişin doygun rengi kendini gösterir. Doğal görünümün sağlanması için, gülüş tasarımında bazı renk oyunları yapılmalı ve şeffaf alanlar oluşturulmalıdır.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?