fbpx
 

Ayrık Dişler ve Tedavisi | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

10 Eylül 2014 Arzu Yalnız0

 

Ağız yapısında bulunan dişler genel olarak ağzın dış dünyaya açılan yapılarındandır. Bunlar hem yüze hem de kişinin gülüşüne anlam katar. İnsanlar güzel bir gülüşü her zaman hak ederler. Dişlerde ayrıklık olması halinde, bu etken güzel gülüşü olumsuz olarak etkiler. Bazı kişiler bunu fazla sorun haline getirmezken, bazıları çoğu sorunundan daha ön planda tutar ve rahatsızlık duyar. Ancak diş hekimliği alanındaki yeni gelişmeler, ayrık dişleri kolay yöntemlerle tedavi ederek, insanlara güzel gülümsemenin yolunu açıyor. Ayrık diş tedavisinde aralık sadece ön dişler arasında olursa, bunlar farklı estetik uygulamalar ile düzeltilebilmektedir. Dişlerdeki aralık daha geniş alana yayılıyorsa, bunlar diş teli yardımıyla yapılan ortodontik tedaviler sayesinde giderilebiliyor. Ayrık dişler genellikle üstte bulunan iki ön dişte büyük sorun olarak algılanmaktadır. Çünkü bu hem dişlerin uyumunu bozmakta, hem de güzel bir gülüşü olumsuz etkilemektedir.

 

Ayrık dişler nasıl kapatılabilir?

Lamina

Dişlerde bulunan boşluklar ön yüzlerine incecik porselen yapraklar yapıştırılarak kapatılmaktadır. Ayrıca bu yöntem dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarını da gideren, dişlerin arzu edilen boyda olmasını sağlayan bir uygulamadır. Ancak hassas bir çalışma gerektirdiğinden, uzun süren bir çalışma olduğu gibi, maliyeti yüksektir. Lamina uygulamalar genellikle ön dişler için uygulanan çok ince porselen yaprakçıklardan oluşur. Fiziksel yapısı güçlendirilmiş olan porselenler, bu yüzden çok ince yapıya sahiptir. Diş hekimliği alanı konservatif bir yaklaşımla, doku kaybının daha az olacağı restoratif işlemleri ön plana çıkarmıştır. Porselen laminalar dişlerde çok az ya da hiç preparasyon gereksinimi olmadan uygulanan işlemlerdir. Özel yapıştırıcılar sayesinde yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması yüzünden estetik olarak mükemmel sonuçlar verir. Bu nedenle yaygın olarak tercih edilen restoratif seçenekler içindedir. Çok hassas teknikler ile çok ince üretilmiş olan laminalar diş ve çevredeki dokularla çok iyi uyum sağlar ve dişlerde olan ayrık görünümün düzeltilmesini sağlar. Lamina uygulamasında dişlere az müdahale edilmektedir. Bazen müdahaleye gerek kalmadan, sadece dişin ölçüsü alınır ve porselen diş laboratuvarında hazırlanır. Biten lamina dişin kalınlığı yaklaşık olarak 0,5 ile 0,7 mm kadardır. Dişlerin sadece ön yüzeylerinde preparasyon yapıldığı için, konservatif tedaviler içindedir. Işık iletkenliği olduğundan, protez doğal dişlerle aynı reaksiyonu verebilir.

Lamine diş nasıl yapılır?

Diş doktoru tarafından yapılan ilk muayenede diş ön yüzeyinden ince bir tabaka alınmaktadır. Bazen buna gerek kalmadan sadece ölçü alınabilir. Dişlerin renk ve formu belirlenerek, efektler hazırlanır. Bundan bir hafta kadar sonra, dişlere lamineler hazırlanıp takılır. Fakat lamine takılma aşamasına dikkat edilmesi gerekir. Bunlar düzgün takılmadığı zaman, ilaçlar diş etine kaçacağından kişilere rahatsızlık verebilir. Uygulama yapılmadan önce bilgisayarda gülüş için çalışma yapılıp, lamineler en uygun konumda yerleştirilmektedir. Böylece sonradan alınacak görünüm daha önceden bilinir. Bu uygulama estetik görünümü istendiği gibi sağlayan ve aşınmaya karşı oldukça mukavemetli bir uygulamadır.

Bonding uygulamaları

Koruyucu diş hekimliği alanında kullanılan bonding uygulamaları kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir. Normalde diş çürüklerinin tedavisi için kullanılan beyaz yani kompozit dolgular sayesinde dişler en ve boy olarak uzatılır. Bu laboratuvar ortamında gerçekleştirilmediğinden, daha kolay sonuç alınabilir. Ancak bu uygulamalarda dişlerdeki küçük aralıkların kapatılması mümkündür. Bu yüzden porselen laminalara göre daha az kullanılırlar. Dişin rengine uygun olarak kullanılacak olan kompozit malzemeyle hazırlanmaktadır. Dişte başka bir müdahale gerekmiyorsa, dolgu alanı pürüzsüz hale getirilerek dişteki katmanlar gibi yüzeye uygulanır ve ışıkla sertleştirilir. Uygulama sonrasında pürüzler düzeltilerek cila yapılır. Yapılan işlemler yaklaşık olarak yarım saatte tamamlanır. Bonding uygulamaları her yaştan kişiye rahatlıkla uygulanabilir.

Diş teli

Diş tellerinin kullanımı genellikle çocuklarda meydana gelen düzensiz dişlerde ve çene bozukluklarında tercih edilir. Ancak yetişkinlerde olan ayrık dişlerde ve çapraşıklıklarda da kullanılması başarılı sonuçlar verir. Dişlere takılmış olan teller 1-1,5 yıl sürede işlevini yerine getirirler. Bu süreden daha fazla kullanılan diş telleri, tedaviyi aksatan kişilerde söz konusu olur. Dişlerin karşılıklı olarak tam olarak kapanır hale gelmesiyle birlikte tedavi tamamlanmış olur. Sağlık açısından bir zararı bulunmayan bu uygulama, dişlerdeki çarpıklık ve ayrıklık sorunu olan yetişkinlere de önerilir. Estetik kaygı taşıyan kişiler bu tedavide şeffaf diş tellerini tercih edebilir. Dişlerde olan eğriliğin giderilmesinde en etkili yöntem diş teli uygulamasıdır. Bazen takılıp çıkarılabilen şeffaf dişlikler kullanılabiliyor. Ayrık dişlere sahip olan ve kemik hastalığı ya da genel hastalığı olmayan herkese diş teli takılabilir. Görünmeyen, şeffaf diş teli sayesinde estetik sorun yaşanmadan dişlerdeki ayrıklık düzeltilirken, kişi sosyal ve iş hayatına devam edebilir.

Diş teli tedavisinde yaş sınırı var mı?

Bu tedavi ayrık dişleri olan her yaşta kişiye uygulanabilir. Kişilerin diş teli tedavisinde bunların görüntüsünden rahatsız olması halinde, şeffaf diş telleriyle tedavi tamamlanır. Bu tedavinin dezavantajı bulunmamaktadır. Tedavi sürecinde diş fırçalamaya dikkat edildiğinde, başarılı bir uygulama yapılmış olur.

 

Yukarıda bahsedilen ağız ve diş sağlığı problemi kliniğimizdeki diş hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir. Kliniğimiz İstanbul Nişantaşı’ndadır. Bilgi ve randevu talepleriniz için 0212 224 40 50 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz. Diş hekimlerimizin görmesini istediğiniz ağız ve diş problemlerinizin fotoğraflarını WhatsApp numaramıza 0555 996 67 31 göndererek bilgi ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.
Sağlıkla kalın…


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?