fbpx
 

İmplant Tedavisi ve Fiyatları | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

29 Ağustos 2014 Arzu Yalnız0

 

Güzel ve doğal bir gülüşün size katabileceği  pozitif enerjiye hakim olmak istiyor ancak diş problemlerinizle uğraşırken bu fırsatı kaçırıyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Günümüzde en çok tercih edilen ve en konforlu olduğu düşünülen implant tedavisinden size biraz bahsedelim. Diş implantları kısaca diş kökünün yerine kullanılan küçük titanyum vidalardır. Bu vidalar diş kemiğinize kaynayarak  size yapay bir diş kökü oluşturur. Böylelikle hem orijinale en yakın olan diş tedaviniz yapılmış olduğu gibi hem de siz yeniden sağlıklı dişlerinize kavuşmuş olursunuz.  Yapılan ve halen hasta tarafından kullanılan ilk implant tedavisinin ardından ise 35 yıl geçmiş bulunmaktadır.

Kimlere uygulanır?

İmplant tedavisi uygun koşulları için hastamız 18 yaşını doldurmuş  olmalıdır. Çünkü yeterli kemik gelişimi yaş ile doğru orantılıdır. Aslında basitçe belirtmek gerekirse genel  anlam da yaşını dolduran ve diş çekimi  operasyonu geçirmeye müsait her hastamıza implant tedavisi uygulanabilir. Aşağıdaki videoda detaylı bilgi vermeye çalıştım.

Klinik testleri ve röntgenler yeterli kemik düzeyine sahip olup olmadığınızı anlamak için yeterlidir ancak uç vakalarda çene kemiğine 3 boyutlu röntgen uygulanabilir. Testler sonucu yeterli kemiğe sahip olmadığınız ortaya çıksa bile yöntemlerimiz artık kemik olmayan bölgelerde kemik oluşturma tekniklerinde de fazlasıyla başarılıdır. Tasarımı ise yine hastanın isteği üzerine çıkarılıp temizlenebilen ve ya sadece hekim tarafından çıkarılabilen protezler olarak ayarlanabilir.

İmplant tedavisi hangi hastalar ne gibi avantajlar sunar:

  • Alt çenede tamamen dişini kaybeden hastalarda protezin (takma dişlerin) meydana getirdiği dil erimesi ve ya konuşma da zorluk gibi sıkıntıları ortadan kaldırır.
  • Üst çenede dişlerini  tamamen kaybederek  protez diş taşıyan hastalarda: protez dişlerin tat alma duyusunu kapatması ve mide bulantıları söz konusu olmaktadır. İmplant tedavisi  bunun önüne tamamen geçmektedir.
  • Tek diş kaybı  olan hastalarda ise uygulanabilecek en güzel yöntem  implanttır. Çünkü sağlıklı diş yapısına ve komşu dişlere zarar verme olasılığı yoktur.  Bu tedavi sağlıklı dokuyu koruyarak daha sağlıklı bir ağız yaratma konusunda önemli bir adımdır.

İmplant tedavisi  uygulanırken  dikkat edilmesi gereken en önemli  unsur sterilizasyondur. İşlem steril  ortamda yapılmadığı takdirde çenede enfeksiyon gelişebilmekte ve implantların çene kemiğine kaynamama gibi birtakım sorunları beraberinde getirmektedir. Günümüzde  implantlar uygun olmayan ortamlarda dahi  yapılmaktadır önemli olan fiyatı düşük tutmak için sağlıklı olmayan yöntemlere yönelmek değil  sağlıklı  bir operasyon  için uzman doktorlara  başvurmaktır.  Uygulanacak implant tipi de tedavinin önemli bir karar aşamasını oluşturur.

   Amerikan Diş Hekimleri birliğinin ise onayladığı iki tip bulunmaktadır bunlar:

Endosteal implantlar:  Çene kemiğine doğrudan implante edilen bu tip diş eti çevresinin kendini yenilemesinin ardından bağlantıyı kuracak materyali yerleştirmek için başka bir operasyona ihtiyaç duyan tiptir.

Subperiosteal implantlar: Dişeti kemiğinin biraz altındaki çene kemiğine takılan metal bir çevreyle oluşturulur. Dişeti iyileşir ve bu metal dişetine sabitlenmiş olur. Endosteal implantta olduğu gibi yapay diş sonradan çeneye takılmaktadır.

Çenedeki kemik erimesi seviyesine göre implantın yapım aşaması ve iyileşme süresi de farlılık göstermektedir.

İmplant tedavisi yaklaşık olarak 1 ile 3 ayı kapsayan bir süreçte tamamlanır. Lokal veya hastanın korku durumuna göre genel anestezi altında uygulanabilir. Tedaviye engel  teşkil edebilecek alışkanlıkların veya hastalıkların bu süreçte kontrol altına alınması gerekmektedir.  Sigara kullanımı en az 15 gün önce kesilmeli sonrasında ise bir ay süreyle kullanımın durdurulması  gerekmektedir. Şeker hastalığı tedavisi görenler için kandaki şeker düzeyinin kontrol altında tutulması sağlanmalıdır. Kan pıhtılaşma bozukluğu olan hastalarımız içinse implant uygulaması yapılmamalıdır. Öncelik çene kemiği uygunluğu için panoromik röntgen çekimine verilir, ardından implant seçimi ve uygulaması gerçekleşir bu süre operasyon sırasında normal bir diş eti için 15 dakika kadar sürmektedir. İmplantın çene kemiğine kaynama süresinin ardından renk ve ölçüm analizi yapılır ve proteze eklenecek dişler uzmanlar tarafında hazırlanmaya başlar. Deneme aşaması gerçekleşir ve  sonrasında şekil ,renk ve ölçü tamamen ayarlanır. Son olarak çene kemiğine kaynayan implantlar protez dişlerin üzerine vidalanarak işlem bitirilmiş olur.

implant tedavisinin faydaları ve diğer tedavilerden farkları da şöyle açıklanabilir, bu tedavi tek bir dişe diş yapısına uygulanmakta ve diğer hiçbir dişten destek almaya gerek duymamaktadır . Böylelikle sağlam olan hiçbir dokuya zarar verilmemiş olur. Bir başka özelliği ise takma  dişlerin meydana  getirdiği tüm rahatsızlıklara etkili çözüm üretmesidir. Ayrıca dişi bulunmayan hastalarımızda bile yeterli diş kemiği olması  durumunda hastalarımız doğal ve kullanışlı dişlere yeniden sahip olabilmektedir.

Bu tedavinin yukarıda anlatılanlar harici genel  avantajları:

  • Öncelikle takılan protezin sizin tarafınızdan kendi dişiniz hissini vermesi ve sosyal hayatınızda yeme, içme, gülme gibi aktiviteler sırasında kendinizi sınırlama durumunu ortadan kaldırmış olmasıdır.
  • Protez(takma diş) kullanmaya başlayan hastalarda biyolojik olarak kemik erimesi görülmekte bu da yüzde çenede şekil bozukluklarına yol açmaktadır. Ancak implantlar çene kemiğine yaptığı baskıyla bunu da ortadan kaldırır.

Dezavantajları ise:

  • Diğer tedavilere oranla iyileşme süreci daha yavaş olmaktadır.
  • Diş sağlığınıza gereken önemden fazlasını vermeniz gerekecektir.
  • Maliyetin diğer tedavilere oranla fazla olması .

İmplantları ne kadar süreyle kullanabileceğiniz  sorusuna  gelince, ağız bakımına dikkat eden hastalarımız için oldukça uzun sürelerden bahsedebiliriz . Çünkü implant ve yeni yapılan dişinizin çürüme olasılığı yoktur ama unutmayın kendi öz dişleriniz de en az implantlar kadar sağlam olmasına rağmen iyi bakılmadığı için çürüdü.  Düzenli fırçalama bu konudaki en önemli göreviniz olacaktır. Böylelikle yeni dişlerinizi ömür boyu sağlıklı biçimde kullanabilirsiniz.

İmplant tedavisi sonrası işinize, okulunuza veya sosyal çevrenize dönmeniz için ise yalnızca birkaç gün dinlenmeniz yeterli olacaktır.

İmplantın vücut tarafından reddedilme gibi bir durumu ise asla söz konusu değildir. Doku uyuşmazlığı tarzı testlere bu  nedenle ihtiyaç  duyulmaz. Ancak düzgün bir cerrahi ortamda yapılmadıysa  implant başarısızlığı söz konusu olabilir ve enfeksiyon oluşan durumlarda yerine yeniden implant yapılması zaman kaybına da neden olacaktır. Bu  açıdan implant fiyatlarının uygunluğu göz önüne alınarak işlem yaptırılmamalıdır.

  İmplant fiyatlarına gelince :

Bir çok avantaja sahip olan bu tedavinin malesef fiyatları biraz pahalıdır. Yine de gelişen teknoloji  ve farklı implant tedavileri implant fiyatlarında da bir rahatlama sağlamıştır. Aşağıdaki videoda implant fiyatları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Sosyal  Güvenlik Kurumu  implant tedavisini karşılar mı sorusuna gelince :

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde (25.03.2010 tarih ve 27532 sayılı Resmi Gazete) belirtildiğine göre diş implantı “…hastaların bilinen rutin protetik diş tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyeceğinin,  implant uygulamasının zorunlu olduğunun, üniversite diş hekimliği fakültelerinden cerrahi, protez ve periodontoloji anabilim dallarından en az birer öğretim üyesinin katılımlarıyla oluşacak sağlık kurulu ile karara bağlanması, kararı destekleyen radyografik tetkiklerin sağlık kurulu raporu ekinde yer alması ve kaç adet implant uygulanacağının belirtilmesi şartıyla…”ve ancak, “alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında, konjenital diş eksikliği vakalarında, dudak damak yarığı vb. gibi doğumsal anomalilere bağlı, diş ve ilgili kemik doku defektlerinin olduğu vakalarda” karşılamaktadır.

Sağlığınızı riske atmadan size en uygun tedavi yöntemini ve şartlarını belirleyerek uzman doktorlarla işbirliği yapmanızı öneriyoruz.  Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Yukarıda bahsedilen ağız ve diş sağlığı problemi kliniğimizdeki diş hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir. Kliniğimiz İstanbul Nişantaşı’ndadır. Bilgi ve randevu talepleriniz için 0212 224 40 50 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz. Diş hekimlerimizin görmesini istediğiniz ağız ve diş problemlerinizin fotoğraflarını WhatsApp numaramıza 0555 996 67 31 göndererek bilgi ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.
Sağlıkla kalın…


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?