fbpx
 

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2014 | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

29 Ağustos 2014 Arzu Yalnız0


Bireyin dış görümünü tamamlayan en önemli unsurlardan biri şüphesiz ki güzel bir gülüşe sahip olmasıdır. Bununla birlikte estetik bir gülüş, kişinin sosyal hayatını ve insan ilişkilerini de olumlu yönde etkilerken, kişinin özgüvenini de olumlu yönde etkilemektedir. Kişinin, gülümseme esnasında daha estetik görünmesini sağlayan belli başlı kurallar vardır. Diş estetiği ve gülüş tasarımı operasyonları bu kuralları baz alarak; kişiye en uygun gülüş ve diş yapısını analiz edip, bu doğrultuda ilerler. 

Gülüş tasarımı için dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Estetik bir gülüşte gözbebeklerinden geçen hat ile diş ortasından geçen hattın birbirine paralel olması gerekir. Ön kesici dişlerin şekil ve ebatlarındaki simetri yüz hatlarının imkan verdiği ölçüde sağlanması gülüşü daha da etkili bir hale getirir. Ön dişlerin kesici kısımlarını birleştirecek bir alt eğri çizildiğinde bu eğri dudak eğriliğiyle aynı oranda olmalıdır. Bu oranın korunması kişiye genç bir görünüm kazandırır. Gülümsemeyle birlikte ortaya çıkan diş eti hattının üst dudak çizgisine paralel olması gerekir. Estetik bir gülüş için o gülüşün genişliği de önemli bir faktördür. Gülümseme hattı içinde arkada kalan dişlerin belli oranda görünmeleri gerekir.  Embraşur olarak adlandırılan alanlar dişlerin uçları arasındaki küçük ve doğal boşluklardır. Gülüş tasarımı yapılırken embraşurların aralıkları ön dişlerden arka dişlere doğru artmalıdır. İki ön dişin yüksekliklerinin genişliğe oranı da altın orana uymalıdır. Dişin görünen kısmı her koşulda genişliğinden büyük olmalıdır.

Gülüş tasarımı maliyetli mi?

Aşağıdaki videoda gülüş tasarımı maliyeti hakkında bilgi vermeye çalıştım.


 

Gülüş tasarımı ve diş estetiği, farklı tedavileri içine alan ve belli başlı aşamalardan geçen bir süreçtir. Gülüş tasarımı,kabaca üç ana aşamadan geçer:

  • İlk aşamada ön değerlendirme konsültasyonu yapılır. Bu randevu tanışma ve konuşma seansı olarak geçer. Kişinin rahatsızlıkları tespit edilir ve beklentileri değerlendirilir. Hastanın beklentileri doğrultusunda en iyi sonuç uzman bir hekim tarafından özenle planlanır. Bu seansta, bireyin ağız içi, ağız dışı ve yüz fotoğrafları çeşitli açılardan çekilerek ağız yapısı analiz edilir ve çene modeli elde edilir, dişlerin renk kaydı alınır. Hastadan ’panaromik film’ olarak adlandırılan tüm diş ve çeneyi kapsayan bir röntgen alınır. Bu sonuçlar ışığında kişiye özgü bir gülüş tasarlanır.
  • İkinci aşamada ise, ilk randevuda elde edilen ağız modeli ve fotoğrafları hastayla birlikte değerlendirilir. Bu değerlendirmelerin sonucunda hastaya çeşitli tedavi seçenekleri ile birlikte bu tedavilerin ücretleri hastaya sunulur. Uzman hekimin bilgisi, hastanın beklentileri ve kişiye özel durumları (hastanın kültürel yapısı, sosyo-ekonomik düzeyi gibi) göz önünde bulundurularak en uygun tedavi yöntemi belirlenir ve bu tedavi tamamlandığında, kişinin nasıl bir görünüme kavuşacağı günümüz teknolojisiyle kendisine gösterilir.
  • Son aşamada ise, hastayla birlikte en uygun tedavi planı kesinleştirilir ve estetik düzenleme akabinde alınacak sonuçları anlatır. Böylelikle tedavi süreci başlamış olur.

Gülüş tasarımı fiyatları farklılık gösterir mi?

Gülüş tasarımı operasyonlarının kişiye göre gösterdiği farklılıklardan dolayı, gülüş tasarımı fiyatları da aynı derece farklılık gösterir. Bazen yalnızca dişsel sorunlar çözülürken bazen de diş eti ve çevre yumuşak dokuları kapsayan bir tedavi gerekebilir. Estetik bir gülüş elde etmek için günümüz şartlarında başvurulabilecek pek çok yöntem mevcut. Bu yöntemlerin içinde en kolayı diş beyazlatmadır. Dişlerin yapısında ve görüntüsünde herhangi bir bozukluk yoksa, böyle basit bir yöntemle daha ışıltılı bir gülüş elde edilebilir.

Dişlerde doğuştan gelen bozukluklar için diş estetiği çeşitli gülüş tasarımı uygulamaları tercih edilebilir.Diş yapısında değiklik yapılmak istendiğinde tüm dişlere müdahele etmek gerekmez. Bunun yerine tüm görünümü değiştirecek birkaç diş seçerek bunlara uygulayabileceğimiz laminate gibi basit işlemler de tüm görünüşte değişiklik sağlayabilir.

Kimlere uygulanabilir?

Hastanın daha önceden yapılmış protezleri yeni görünüme göre düzenlenecekse laminate işlemi uygulanmaz. Çünkü laminate daha önce işlem görmemiş dişlere uygulanabilir. Daha önce yapılmış protez dişler için full seramik porselenler, ışığı geçiren porselenler bazı durumlarda da zirkon porselenler uygulanabilir. Porselenin uygulanacağı konuma göre porselen tercihi yapılabilir. Aşağıdaki videoda bilgi vermeye çalıştım.

Işık geçirgenliğini engellemesinden dolayı zirkon porselen ön dişlerde tercih edilmemesi gereken bir türdür. Zirkon porselenleri daha çok dayanıklılığın ihtiyaç olduğu yerlerde kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Ön dişlerde empress imax dediğimiz porselenler daha uygun bir tercih olacaktır. Akıllı porselenler olarak adlandırdığımız bu grup ışığı doğal mineyi çok rahat taklit edebildikleri gibi ışık geçirgenliğine de sahipler. Metal içermeyen restorasyonlar korozyon yapmamaktadır. Ön dişlerde tercih edebileceğimiz zirkonyum metalin iki katı sert bir yapıya sahip olmasının yanı sıra diş etleriyle ve çevre yumuşak dokularla kolay uyum sağlayan tamamen seramik restorasyonlardır. Buna alternatif olarak aleminyum oksit ve cam seramik gibi türler ön dişler için uygunluk gösterir. Işık geçirgenliğinin ön planda olduğu durumlarda magnezyum oksit tercih edilir. Işık geçirgenliğinin yanı sıra dayanıklılığın da ön planda olduğu koşullarda aleminyum oksit uygulanır. Direncin ön planda olduğu arka dişler içinse zirkonyum kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır.

  Dişin konumuna göre seçilen uygun malzemeyle doğal ve iyi sonuçlar elde etmek mümkündür.

Farklı tedavi tercihleri ve malzeme seçimlerinin yanı sıra bu noktada dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de uygulama yapacak kişinin bu konu hakkında yeterli bilgi, beceri ve donanıma sahip olması gerekir. Diş hekimliği uygulamalarında kullanılan malzeme ile işçilik doğru orantılı olduğundan dolayı kişinin sıkı bir ön planlama yaparak kendisine uygun bir hekim bulması gerekir. Gülüş tasarımını en fazla etkileyen unsurlardan biri de diş etleridir. Diş etinin rengi, şekli ve gülerken ne oranda göründüğü gülüş estetiğini etkilen önemli unsurlardan bir tanesidir. Sağlıklı bir diş eti pembe renklidir ve gülüş esnasında belli oranda görünür.

Şayet diş etleri şiş ve kırmızıysa bu diş taşı gibi diş eti sorunlarına işaret eder. Öncelikle diş eti sorunlarını çözmek gerekir. Sorunun giderilmesine karşın gülüş esnasında diş etleri çok fazla görünmeye devam ediyorsa diş etlerinin daha az görünmesi için küçük bir cerrahi işlem uygulanır.

Bu uygulama sonucu diş daha büyük görünür.

Diş etinin ne kadar görünmesi gerektiği, kişinin gülümseyişi ve ağız yapısıyla doğru orantılıdır. Normal şartlarda güzel bir gülümsemede dudaktan sonra dişler başlar. Bu görünüme ne kadar çok yaklaşırsak o kadar estetik bir görünüm elde etmiş oluruz. Diş eti çekilmeleri gibi aksi durumlarda da dişin boyunun kökle birlikte ilerlemesi diş etinin görünmemesi de sorun olmaktadır. Bu sorun tüm dişlerde görülmüyorsa ağzın farklı bir bölgesinden alınan greft materaylleri ile (ağzın damak kısmından ve ya daha uygun bir yerinden aljnan diş eti) çekilmiş diş etinin üstüne yerleştirilerek diş eti dokusunu yerine getirmek mümkündür, Ancak tüm dişlerde diş eti çekilmesine bağlı olarak dişler uzar ve diş kökleri görünmeye başladığı durumlarda diş etine yakın bir doku olan sümül pilaklar uygulanabilir.

Böylelikle gülüş tasarımı çok daha güzel bir dudak, diş ve diş eti ilişkisiyle daha estetik bir boyuta getirilebilir.  Maliyet açısından pembe estetik ve diş eti uygulamaları diğer operasyonlara göre daha uygun maliyetli uygulamalardır. Yapılacak uygulamalar ve seçilecek malzemeler çok çeşitlilik gösterdiğinden dolayı fiyat aralığı da değişkenlik gösterir. Ödenen ücret karşılığında alınan hizmetin de kalitesini göz önünde bulundurmak gerekir.


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?