fbpx
 

Ağız Kokusu Nedir? | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

20 Haziran 2014 Arzu Yalnız0

Ağız kokusu toplumun geniş bir kesiminde yaygın olarak etkili olan ve sosyal açıdan insanların incinmesine neden olabilen bir sorundur. Bu etken kişilerin psikolojik olarak farklı sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Bu sorundan yakınan kişiler hem kendilerine olan güveni yitirebilir, hem de toplum içine girmekten çekinir hale gelebilir. İnsanlarda çok farklı nedenlerden dolayı ağız kokusu meydana gelebilir. Ağız kokusu tıpta halitosis olarak adlandırılır.

Ağız kokusu kaç türlü olur?

Fizyolojik ağız kokusu: İnsanlar sağlıklı bile olsa, sabahları uyandıkları zaman sindirim kanalında birikmiş gazlardan ya da dil sırtında üremiş olan bakterilerden dolayı ağız kokusu çekebilir.  Bunun önlenmesi için dil sırtının fırçalanması, sakız çiğnenmesi ve arada bir çinko içeriği bulunan ağız gargaralarının kullanılması tavsiye edilmektedir. Beslenme düzeninde görülen ağız kokuları da fizyolojik ağız kokuları arasında yer alır. Örneğin sarımsak ve soğan tüketen kişilerde oluşan ağız kokusu bu tür kokular arasında yer alır. Bu tür ağız kokusu hastalık olarak değerlendirilmediğinden, sadece önlemek için tedbirler alınmalıdır.

Psikosomatik ağız kokusu: Bu tür ağız kokuları hastaların yakınması olmasına rağmen, gerçek olarak bulunmamaktadır. Bu yüzden bu tür ağız kokuları diş doktoru ve psikiyatrist ile birlikte tedavi edilmektedir. Bu kişilerde oluşan ağız kokusu değil, koku korkusu olarak ta kabul edilir.

Patolojik ağız kokusu ( Gerçek ağız kokusu): Bu tür ağız kokuları hastalar tarafından tolere edilmiş, kabul edilmiş ya da bunun farkında olunmaması şeklinde yaşanır. Bunlar gerçek ağız kokusu olarak adlandırılmaktadır. Bunu çeken hastalar doktora tedavi olmak için gitmeyi tercih etmezler.

Ağız kokusunun sebepleri nelerdir?

 • Sinüs ve akciğer kökenli meydana gelen enfeksiyonlar
 • Şeker hastalarında oluşan aseton kokusunu andıran kokular
 • Böbrek yetmezliği çekenlerde oluşan balık kokusunu andıran kokular
 • Karaciğer yetmezliği çekenlerde meydana gelen ağız kokuları
 • Metabolizma bozukluğu yaşandığı durumlarda meydana gelen ve zor tespit edilen ağız kokuları
 • Oruç tutulduğunda, diyet yapıldığı sırada, aç kalındığında oluşan ağız kokuları

Ağız kokusunun kaynağına göre sınıflandırılması nasıl olur?

Ağız boşluğundan kaynaklanan kokular: Ağızda oluşan kokuların % 87’si ağız boşluğundan kaynaklanır. Bunların nedenleri arasında dil, gingivitis, periodontis  vardır. Bu sebepler ayrı ayrı etkili olduğu gibi, birlikte ağız kokusuna sebep olabilirler. Bu tür ağız kokularının ilk muayenede belirlenmesi oldukça kolay olmaktadır. Hastaların yapılan diş muayenesi sırasında diş eti dokuları tanıya yardımcı olur. Diş etlerinin görünümü ağızda oluşan kokunun kaynağını gösterecektir. Bu kokuları önlemek alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler arasında;

 • Ağızda dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı olmasına ve korunmasına dikkat edilmelidir.
 • Ağızda bulunan protezlerin ve köprülerin sürekli kontrol ettirilmesi gerekir.
 • Şekersiz sakız çiğnemek ve tarçın tüketmek fayda sağlayacaktır.
 • Bol miktarda su içmeye dikkat etmek gerekir.
 • Burun tıkanıklığı olduğunda, uyumamak gerekir. Bu ağızdan nefes almaya neden olacağından ağız kuruluğu ve ağız kokusu yapacaktır.
 • Basit şeker tüketiminin azaltılması gerekir.
 • Yiyeceklerin iyi çiğnenmesi gerekir.
 • Diş fırçalamanın yanında, diş ipi kullanımına dikkat etmek gerekir.
 • Sigara kullanma alışkanlığından vazgeçmek gerekir.

Ağız boşluğundan kaynaklanmayan ağız kokuları: Kaynağı ağız boşluğundan olmayan ağız kokuları % 13 oranında insanları etkiler. Bunlar genellikle kulak burun boğaz sorunlarından ve sindirim kanalındaki sorunlardan kaynaklanır. Az miktarda da olsa bağırsak gazlarının da bu tür ağız kokusuna sebep olacağı bilinir.

Ağız kokusu nasıl belirlenir?

Ağızda meydana gelen kokuya sülfür gazları sebep olmaktadır. Bu kokunun oranı halitometre adlı cihazla ölçülmektedir. Bu şekilde ağız kokusuna neyin sebep olduğu daha kolay tespit edilebilmektedir. Bu cihazla ölçümü yapılan ağız kokulara çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bunlar iki grubu ağız kaynaklı olanlar, bir grubu mideden kaynaklanan kokular, diğeri akciğerlerden kaynaklanan kokular, bir tanesi psikolojik kökenli kokular ve son grubu herkeste olan sabahları meydana gelen ağız kokularını ifade eder.

Ağız kokusunun tedavisi için kaynağı belirlenmelidir

Ağız kokusunun tedavisinin yapılması için, öncelikle kaynağı belirlenmelidir. Bunun ortadan kaldırılması, ağız kokusunu giderecektir. Ağız içinden kaynaklanan kokularda uygulanacak tedavi kişiye ve gereksinimlerine göre belirlenir. Ağız içinde oluşan besin artıklarının giderilmesi ve ağız içindeki bakterilerin yok edilmesi ağız kokusunu önleyebilir. Bakteriler ağız kokusunun oluşmasında en önemli belirleyecidir.

Ağız kokusu ölçümüne gitmeden neler yapılmalıdır?

 • Ölçümü yaptırmadan en az 2 gün önce ağız kokusuna neden olabilecek besinler tüketilmemelidir.
 • Ağız ölçümü yapılmadan en az 8 saat önce yemek yememek gerekir.
 • Ölçüm yapılmadan önce en az 12 saat süreyle alkol kullanılmamalıdır.
 • Ölçümden önceki 3 saate kadar su içilebilir.
 • Ağız ölçümü yaptırmak isteyenler, tetkike giderken kolonya, parfüm gibi kokuları kullanmamalıdır. Bunlar ölçüm sonunda değerlerin hatalı çıkmasına neden olabilir.

Nefesin tazeliğini korumak için ne yapılabilir?

Bunun için insanların biraz çaba göstermesi gerekir. Ağız hijyeninin belirli bir seviyede tutulması, ağız kokusunun önlenmesi için çok önemlidir. Kötü kokuyu önleyebilmek için yapılacaklar;

 • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, dişlerin arasında kalan besin artıklarını temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır.
 • Dişler ağız içinde sadece % 25 lik bir alanı kaplar. Bunun dışında ağız içinde oluşan bakterilerin önlenmesi ağız kokusunu önlemeye ve nefesin tazelenmesine yarar. Bunun için günde 2 defa uygun gargaralar kullanılmalıdır.
 • Dilin arka kısmına kadar temizlenmesi ve bol miktarda sıvı tüketilmesi ağız kokularını önler.
 • Ağız kuruluğu olduğunda, şekersiz sakız çiğnenmesi faydalı olur. Sakız çiğnemek tükürük salgısını arttıracağından ağız kokusuna engel olur.
 • Havuç, elma, brokoli gibi lifli besinlerin tüketilmesi, dişlerin temizlenmesine yardımcı olur ve bakteri üremesine dolayısıyla ağız kokusuna engel olur.
 • Diş doktoruna düzenli olarak ziyarette bulunmak gerekir. Rutin kontroller için en az yılda iki defa diş doktoruna gidilmelidir. Bu kontrol sırasında ağız kokuları diş doktoru tarafından fark edilir ve tedavisine başlanabilir. Bu şekilde sorunun daha ciddi komplikasyonları önlenmiş olur.

Ağız kokusunun en önemli sebebi diş ve diş eti hastalıklarıdır. Ağız ve diş sağlığına önem vermek ve hijyene dikkat etmek bu sorunun giderilmesine sebep olur. Ağız kokusu tek başına bir hastalık olarak kabul edilmese de, önemli hastalıkların belirtisi olarak yaşanabilir. Bu yüzden ağız kokusunun tespit edilerek, bir an önce tedavi ettirilmesi tavsiye edilmektedir.

 


www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlenir.

Dentaluna

Vizyonumuz, hastalarımıza güven, iş kalitesi ve istisnai hasta bakımı üzerine kurulu, ömür boyu sürecek bir ilişkiyi teşvik edecek bir diş deneyimi sunmaktır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Bizi sosyal medyadan takip ederek tüm gelişmelerimizden haberdar olun.

Copyright 2021 | www.dentaluna.com | Tüm Haklar Saklıdır.

Bağlan
💬 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?