0555 996 67 31 0212 224 40 50

“14 Şubat’ta en güzel hediye, beyaz bir gülümseme”

Dentaluna Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği kurucularında ve Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, Şamdan Plus Dergisine konuk oldu. Dt. Arzu Yalnız Zogun, Sevgililer Günü hediyesi için bazı sevgililerin estetik gülüş hediyesini neden tercih ettiğini anlattı. Röportajın tamamı:

Henüz hediye seçimine karar veremediyseniz, size bir önerimiz var: Bu yıl sevgilinize her zaman yüzünde taşıyacağı bembeyaz bir gülümseme hediye edebilirsiniz! Bunu nasıl yapabileceğinizi Dentaluna Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği kurucusu Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun’a sorduk.

Birini etkilemenin en samimi ve içten yolu gülümsemekten geçer. Ferah bir nefes ve bembeyaz dişlerin eşlik ettiği sağlıklı bir gülümsemeniz varsa şanslısınız. Peki ya yoksa? Bakımsız dişler ve kötü kokan bir nefes stilinizin tamamını olumsuz yönde etkiler. Özellikle flört evresinde kişilerin karşı tarafta aradığı önemli bir kıstas olan diş güzelliği, kimi zaman da bakımsız ve sorunlu bir hale geldiğinde ilişkilerde önemli problemlerin çıkmasına neden olabiliyor. Dentaluna Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği kurucularından ünlü Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, diş ve ağız sağlığının ilişkilerdeki önemini, gülüş tasarımını ve sağlık turizmi konusunda attığı adımları Şamdan Plus okurları için anlattı.

Arzu Hanım, diş sağlığının yanı sıra diş estetiğine önem veren bir hekim olarak çiftler arasında dişler neden bu kadar önemlidir?

Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun

Arzu Yalnız Zogun: Dişler vücutta küçük bir yer kaplasa da kişinin tüm ifadesini değiştirme gücüne sahip en önemli organdır. Yapılan anketlerde kişiyi en çok etkileyen unsurlar arasında “dişler” cevabı açık ara farkla sık duyduğumuz bir cevaptır. Özellikle ünlüler dünyasından pek çok örnek verebileceğimiz ve yalnızca gülüşüne hayran olunan insanlar var. Bir kişinin çok güzel olmasına gerek yok. Bembeyaz bir gülüş yeterince etkileyici ve karşı tarafa bakımlı izlenimi verir. Diş sağlığına önem vermeyen kişiler zamanla karşı cinsle birlikte çevresinde de olumsuz sorunlar yaşayabiliyor. Mesela bakımsız dişlerin sebep olduğu ağız kokusu; zamanla eşinin, sevgilisinin, iş arkadaşının kişiden uzak durmasına yol açabiliyor. Bir de konuşurken ağız sürekli hareket ettiği için kişide hipnotik bir etki yaratır ve kişinin dişleri karşı taraftaki kişinin beyninde çok derinlere kayıt olur. Kimse karşı tarafta yaratacağı hipnotik etkinin olumsuz olmasını istemez herhalde (gülüyor)… 14 Şubat’ta sevgilinize her zaman yüzünde taşıyacağı bembeyaz bir gülümseme hediye edebilirsiniz. Bence böyle bir hediye almak partnerinizi çok mutlu edecektir. Günümüz gelişen teknolojisiyle gülüş tasarımını artık çok daha kısa sürede ve konforlu bir biçimde uygulayarak hastalarımıza bembeyaz bir gülümseme sunabiliyoruz. Mesela ülkemizde çok yakında birçok hekimin kullanacağı şimdilik bizim Arzu Yalnız Zogun kliniğimizde ve iki akademisyen arkadaşımın kullandığı bir program var ki o program sayesinde kişiye en uygun gülüş tasarımını dört-beş dakikada belirleyebiliyoruz. Ön görülen sonucu bize vermesi adına da çok güzel bir çalışma. Programın sunduğu tasarım üzerinden hareketlerle kişiyi istediği gülüşe kavuşturabiliyoruz.

Ağız kokusunun sebepleri nelerdir ve nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?

Zogun: Ağız kokusu problemlerine biz büyük bir hassasiyetle yaklaşıyoruz çünkü ağız kokusu bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenle ağız kokusunun patolojik mi yoksa fizyolojik mi olduğunun teşhis edilmesi için mutlaka diş hekimine başvurulması gerekir. Aksi halde bu sorunu yaşayanlar, geçici çözüm yollarına başvurarak ya da erteleyerek, ağız kokusuna neden olan hastalıkların ilerleyen dönemlerde ağır bilançosu ile karşılaşabilirler… Kişiler ağız kokusunun farkında olmayabilir. Bir elmayı ısırdığınızda veya dişinizi fırçalarken diş etleriniz kanamaya başladıysa bilin ki ağız kokusu da başlamış demektir. Ağız kokusu hassas bir konu olduğu için biz diş hekimleri doğrudan hastaya “ağzınız kokuyor bu soruna da bu şekilde çözüm getireceğiz” demiyoruz. “Ağzınızda bir temizlik yapalım, bu sorunlarınız ağız kokusu yapabilir… Siz hissetiniz mi?” gibi konuşmalar ve telkinlerle hastayı tedaviye yöneltiriz. Derin bir temizlikle bile veya var olan çürükleri hallederek veya eskiden yapılmış kötü köprüler, kaplamaları temizleyip yenilemek bile hemen ilk randevuda ağız kokusuna yüzde 80 çözüm sunabilir.

Ağız kokusu konusunda çok gelen hastanız var mı?

Zogun: Bazı kadınlar erkeğin kıyafetleriyle, saçlarıyla ya da stiliyle ilgilidir. Fakat pek çok kadın bunlara ek olarak aynı zamanda erkeğin dişleriyle de ilgilidir. Sıkça yaşadığımız durumlardan biri de kadınlar eşleri ya da sevgilileri adına randevu alması… Çünkü aslında yanındaki kişinin kendi imajını da yansıttığını düşünürler. Erkekler iş yoğunluğuna dalıyor, o an ağızındaki sorun onu çok etkilemediği için ilgilenmeyebiliyor ya da varsa dişlerindeki lekelere, diş eti problemlerini bir şekilde kabulleniyor. Ama kadınlar bu konuda çok daha hassaslar. Tabii yine eşleri ve kız arkadaşları için randevu alan beyler de yok değil.

Peki Arzu Hanım Kliniğiniz Dentaluna’da Sevgililer günü için özel bir hediye uygulamanız olacak mı?

Zogun: Evet. Dentaluna Klinik’te Sevgililer Günü için hazırladığımız özel hediye kartlarımızı satışa çıkarttık. Bu kart ile sevgilinize bembeyaz bir gülüş hediye ederek unutulmaz bir 14 Şubat yaşatabilirsiniz. Şimdiden hastalarımızın yoğun ilgisiyle karşılaştık bile. Gelen yorumlar arasından bu fikrin heyecan ve merak uyandırdığını anlıyoruz.

https://www.instagram.com/p/BQDYdIag88A/